Jak potrzeby snu różnią się w dzieciństwie, dorosłości i starości?

wrz 25, 2023 przez

Jak potrzeby snu różnią się w dzieciństwie, dorosłości i starości?

Nie można ukryć, że nasze potrzeby i przyzwyczajenia na przestrzeni czasu się zmieniają. Możemy to zauważyć również w przypadku wypoczynku. Harmonogram snu dziecka, dorosłego i seniora będzie się znacząco różnił. Na czym dokładnie polegają te różnice? Dowiedz się więcej!

Ile snu potrzebują dzieci?

Nie ma wątpliwości, że to właśnie dzieci potrzebują największej ilości snu. Jest to bowiem bardzo ważny element ich rozwoju. Podczas snu organizm dba o skuteczną regenerację. Jest to wówczas czas, w którym wydzielany jest hormon wzrostu. Wypoczynek odgrywa też istotną rolę w zapewnieniu odporności. Okazuje się, że u niemowlaków wymagane jest nawet do 15 godzin snu, u dwulatków oraz przedszkolaków około 13 godzin, a u nastolatków od 9 do 11 godzin. Widzimy zatem, że to naprawdę sporo czasu.

Ilość snu u dorosłych

Wraz z wiekiem czas, jaki poświęcamy na sen, się zmniejsza. Wynika to z tego, że w pełni przystosowujemy się do rytmu dobowego. Nasz organizm nie ma takich specjalnych potrzeb, jak na przykład w przypadku niemowlaków. Wówczas średnia ilość snu waha się w przedziale 7-9 godzin. To standardowy czas, który uważany jest za optymalny. Pozwala na zregenerowanie organizmu i otrzymanie niezbędnego wypoczynku. Niestety, wiele dorosłych osób bagatelizuje znaczenie snu, za ważniejsze uznając pracę czy inne zadania. Z tego względu często nie śpią tyle, ile to zalecane.

Ile śpią osoby starsze?

U seniorów potrzeba snu zmniejsza się jeszcze bardziej. Nic dziwnego, że tak wiele z nich to tzw. “ranne ptaszki”. W tym wypadku ilość snu, jaką najczęściej otrzymują, to około 7 godzin. Mniejsze zapotrzebowanie na wypoczynek jest spowodowany między innymi tym, że aktywność osoby starszej jest mniejsza od na przykład młodszego dorosłego. Co ciekawe, u seniorów można zauważyć to, że znacznie częściej robią sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Z tego względu krócej śpią w trakcie nocy. O wiele częściej zmagają się też z nocnym wybudzaniem niż trudnościami z zaśnięciem.

Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, wygodne i bezpieczne podłoże snu to coś, na co zasługuje każdy. Już od najmłodszych lat powinniśmy zadbać o to, aby korzystać z takich materacy, które zapewnią nam zdrowe podparcie kręgosłupa i swobodne rozluźnienie mięśni. Spanie na dopasowanej powierzchni pozwoli nam bowiem oszczędzić wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Może też zmniejszyć ból posiadanych już schorzeń, co będzie szczególnie istotne w przypadku seniorów. Modele dla każdego wieku oferuje SleepMed, w którym znajdziemy zarówno materace dziecięce, zapewniający prawidłowy rozwój, jak i produkty sprężynowe czy termoelastyczne, które przypadną do gustu tym, którzy zmagają się z bólem kręgosłupa. Pamiętajmy o tym, że wygodne podłoże snu to podstawa. Nawet jeśli należymy do grupy seniorów, którzy śpią zaledwie kilka godzin, wciąż powinniśmy zapewnić sobie solidny materac.

Warto pamiętać o tym, że osoby w różnym wieku mają odmienne potrzeby. Świetnie widać to na przykładzie snu – dorosły czuje się dobrze po przespaniu 7-8 godzin, ale dziecko śpiące tyle samo czasu obudzi się niewyspane i marudne. Weźmy te różnice pod uwagę, ustalając harmonogram snu!

Artykuł sponsorowany.

Podobne

Tagi