Stare ale jare!

mar 29, 2019 przez

Stare ale jare!

Cisy Raciborskiego swoją nazwę zawdzięczają dwóm sztukom Cisu które rosną na północno-zachodnim zboczu Pasma Babicy. Nazwa nadana im została na cześć prof. Mariana Raciborskiego, który żył w latach 1863-1917. Należał od do pionierów w dziedzinie ochrony przyrody w kraju. Są one uznane za pomniki przyrody i podlegają ochronie.

Wiek drzew szacuje się na prawie 700 lat! Są to jedne z najstarszych drzew rosnących w całej Polsce. Prawnie chronione są od 1934 r. Zostały wpisane do katalogu pomników przyrody, natomiast od 1954 r. – pomniki przyrody na podstawie ustawy wydanej przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie

Charakterystyka

Cisy te jako jedne z pięciu najstarszych drzew w Polsce rosną we wsi Harbutowice, która wcześniej była zarośnięta lasem. Cis charakteryzuje się twardym, ciężkim drewnem z wiśniowo-brązowym twardzielem. Drewno jest wąskie, odporne na gnicie, dlatego od dawna jest cenione i używane do wyrobu łuków, kuszy, a także mebli. W rezultacie tych licznych zastosowań cis został znacznie wyeliminowany.

Dojazd

Dostać się w tę okolicę można wykorzystując zjazd z drogi wojewódzkiej 956 w drogę gminną, wynosi ona około 3 kilometry. Niestety do samych pomników Cisów trzeba dojść na piechotę, ale jest to jedynie około 300 m. Dla wielu taki odcinek to nic wielkiego ale nie dajcie się zwieść cyferkom ponieważ trzeba zauważyć, że droga mimo niewielkiego dystansu jest dosyć stroma i do tego kamienista. Prowadzi tam czarny szlak turystyczny PTTK.

 

Podobne

Tagi